Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
TRAINMANIA slaví 13. výročí!
17.04.2014 - Už je to tady zase. Navzdory tomu, že jsem vloni webrozeniny celkem úspěšně ignoroval, letos jsem se pokusil narychlo sepsat alespoň pár řádků. Ani ne tak proto, že se jedná zrovna o 13. výročí (třináctka je číslo jako každé jiné), ale prostě proto, že se mi tak trošku (fakt malinko) chtělo. Když se podívám na počítadlo, nemohu si nevzpomenout na malou sázku mne se mnou samotným, že do konce března roku 2014 padne na počítadle milion. No, nepadnul, těch šest nul se na počítadle objevilo až 1. dubna. Asi si ze mě někdo vystřelil. Ovšem nebýt jednoho mně známého výpadku TopListu, sázku bych tutově vyhrál.

Za uplynulý čas nám tuzemští i zahraniční výrobci naservírovali více či méně povedené modely (dle některých reakcí na fórech jsou nepovedené snad všechny), a to jak hotové, tak v podobě stavebnic. Za ty prvně jmenované zmiňme např. lokomotivy od firmy Piko, která tak trochu válcuje trh s cenově mnohem dostupnějšími modely než konkurence. Ne nadarmo byla na TT-boardu lokomotiva BR 101/V23 zvolena v jakési anketě jako nejpovedenější / nejlepší / nejoblíbenější (už nevím přesně) model za rok 2013. Dočkali jsme se po dlouhém čekání i patrových vozů ČSD od Kuehna nebo BDms od Tilliga.

Jisté zklamání a rozčarování jsem však zažil při pořizování lokomotivy BR 84 od Tilliga. Jízda mizerná, po rovině to nějak prokulhala, v oblouku se při nižší rychlosti kousnula a nadzdvihla. V současnosti je vyreklamovaná, ale doma ji zatím nemám. Takže uvidíme. Možná přijde na řadu recenze, ovšem to záleží na míře nápravy problému během procesu reklamace. Každopádně hodlám býti nekompromisní, za ty peníze chci 100% funkční model. Další problém byl řešen u nové Rosničky, ten se však podařilo vyřešit k mé spokojenosti v domácích podmínkách. Obávám se, že reklamace by stejně mnoho nepomohla.

Ze stavebnic zmiňme například kotlové vozy Zekks/Zkks nebo uhláky Es v několika podobách od firmy SDV Model a nejnověji také nízkostěnný vůz Kbkks. Dva kousky posledně zmíněného mi nyní leží doma v krabičce a čekají, až na ně přijde řada. Aktuálně se totiž pracuje na Falls (Wap) od Detailu. Rovněž vůz Has (Zaz) od ES Pečky rozšířil můj vozový park a pořídil jsem si též starou stavebnici Uachs (Ra) od LPH. I z toho se dá při troše trpělivosti a pečlivosti postavit velice pěkný model. Při použití kvalitních kinematik a ložisek Peho myslím naprosto splní očekávání snad i mírně náročnějších modelářů.

V loňském roce jsem se po 3 letech opět podíval do Saska na úzkokolejky. Zážitek to byl nezapomenutelný a proto nemohu tuto cestu opomenout ani v tomto malém ohlédnutí. Dvoudílná reportáž je ke zhlédnutí v sekci (jak jinak) Reportáže. Opravdu mám nač vzpomínat a těším se na případnou další cestu tímto směrem. Velký dík za pozvání a za organizaci tohoto výživného výletu patří kamarádovi Mílovi.Asi se toho událo mnohem více, ale to by bylo na dlouhé psaní a to by čtenáře určitě nudilo. Dovolím si tedy závěrem popřát svému webu do dalších let dostatek témat k publikaci, s čímž jde ruku v ruce dostatek nových a zajímavých modelů, o nichž bude možno psát a které přeji nám všem. Díky za přízeň!

TopList