Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
DÍL 2
Skoč na galerii... Celkový pohled na díl 2 - 1,14 MB (2500 x 2000 pix) Rozměry: 56 x 47 x 40 cm
Zač. stavby: březen 2004
Délka koleje: cca 58 cm
Prac. soubor: dil2-prac.zip (23 obrázků - 1,16 MB)


Zhruba rok po představení dílu 3 s kamenným mostem přes potok se ke slovu dostává díl číslo 2. Jako námět mi zde dobře posloužila trať v zářezu mezi skalami. Díl je nevelký, slouží především jako přechodový díl mezi širou tratí a dílem se stanicí (díl 1). Nad tratí se klene kamenný most se zarostlou polní cestou. Ten byl vyroben svépomocí z imitace kamenného zdiva Heki. Postup výroby se všemi podrobnostmi bude ke stažení v sekci Udělátka. Pro znázornění vysoké trávy posloužila velmi dobře statická tráva na síťce (princip foliage) od firmy Heki - kat.č. 1576. Je pravda, že tento materiál je poněkud dražší (kobereček velký 14 x 28 cm stojí přes 200 Kč), ovšem jeho realističnost je vpravdě dokonalá, což budete moci sami posoudit na fotografiích. Další materiály jsou klasické: foliage WS a Heki, drcený molitan různých výrobců a travní koberec Noch. Materiály se dají dobře kombinovat.
Cestu jsem vyrobil z přesátého velmi jemného, téměř prachového skutečného štěrku. Větší kamínky patřičných rozměrů budou po pečlivém přesátí použity na štěrkování kolejí na dílu 1.
Skály byly vytvořeny ze sádry. Použil jsem odlitek, kterým jsem byl kdysi obdarován, zbytek skal je dodělán jednoduše tím, že jsem "napatlal" sádru na zamýšlené místo a po jejím vytvrdnutí jsem ji "vykousal" nožem tak, aby se podobala svojí strukturou co nejvíce skále z odlitku. Barvil jsem temperou a černým a hnědým uhlem, který jsem po skále rozmazával.
Jak je patrno, na každém dílu je vidět malý rozdíl v technice a v použitých materiálech. Naštěstí rozdíl není tak markantní, proto k sobě jednotlivé díly zcela přirozeně a nenásilně pasují. Spoje a případné spáry mezi nimi se snažím zakamuflovat zelení, aby pokud možno co nejméně rušily celkový vzhled kolejiště.

Následující fotografie vám přiblíží díl 2 lépe než jakékoliv povídání. Vzhledem k rozměrům, jakými díl oplývá, musel jsem si na pomoc "přizvat" ještě díl 3. Dvojka je natolik malá, že na ní není možno tolik unikátních pohledů jako na ostatních dílech, proto jsou některé záběry brány od dílu 3. Na škodu to však ničemu není. Rozhodně však těch prvních 20 obrázků není těmi posledními na dvojce pořízenými. Častokrát stačí jen mírně změnit úhel pohledu nebo hloubku ostrosti a vše vypadá hned jinak. K tomu je ale potřeba více času, než kolik jsem jej měl tentokráte k dispozici.

Hned na první fotografii vás nejspíš zaujmou trsy trávy jak kolem trati, tak i mezi kolejnicemi. Tento detail vypadá velmi dobře. Skvěle k tomu posloužila opadaná "stébélka", kterých je po otevření balíčku se statickou trávou víc než dost. Mezi prsty jsem vždy vzal chomáček stébel, na jednom konci jej zastřihl, aby byla stébla rovnoměrně zakončena, a "zasadil" do kapičky Herkulesu. Po zaschnutí jsou trsy trávy jako živé. Je to sice trochu titěrná práce, ale když se do toho bezhlavě ponoříte, ani vám to nepřijde. Při první jízdě však nastal problém, který jsem sice vzal v úvahu, ale jenom napůl. Zamýšlel jsem se nad tím, zda tráva mezi kolejnicemi bude vadit při jízdě lokomotivám. I kdyby nevadila, tak vadí při jízdě vlakům. Dlouhá stébla totiž nadzvedávají očka spřáhel a následkem toho je nepříjemně časté rozpojování vlaků na trati (nakonec se mi ta záliba v zarostlých lokálkách trošičku vymstila). Nezbylo mi tedy, než vzít nůžky a milou travičku "pokosit" do takové výšky, která by nepřesahovala výšku kolejnic, takže mi toho nakonec mezi kolejnicemi mnoho nezbylo. Inu, přišel ke slovu opět molitan...

TopList