Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
DÍL 6
Skoč na galerii... Celkový pohled na díl 6 - 904 kB (2500 x 1384 pix) Rozměry: 95 x 45 cm
Zač. stavby: 19.března 2005
Celková délka kolejí: 98 cm
Prac. soubor A: dil6-prac_a.zip (20 obrázků - 937 kB)
Prac. soubor B: dil6-prac_b.zip (25 obrázků - 1,87 MB)

• Část první - stavba terénu (19.7.2005):

Během prací na přestavbě dílu 1 jsem se "utrhl" a začal jsem pracovat na dalším dílu. Motivem tohoto kousku je tunel, na jehož vrcholu se bude rozkládat les. Strana dílu 5, která navazuje na tento díl, byla drobně upravena. Jedná se především o úpravu skály. Výlisek Malé Železnice byl nahrazen sádrovým odlitkem z formy WS, aby bylo možno lehce pokračovat na díl 6. Skála v zákrutě nad silnicí vznikla vytlačením různých kamenů do modelíny a následným odlitím ze sádry.
Pro stavbu terénu byl použit jako vždy pěnový polystyren. Dobře posloužily zbytky "desítky" polystyrenu, používaného pro zateplování budov. Při zpracování "bílých kuliček" měl vysavač plnou pohotovost, neboť jsem většinu úkonů prováděl doma v ložnici.
Jako podloží pod koleje jsem využil staré podložky pod myš, z nichž jsem strhnul tkaninu. Nařezal jsem z nich potřebný tvar a zkosil hrany. Podložky mají dvojí sílu, v tomto případě bylo použito silnější - 5 mm.
Portály tunelu byly vyrobeny vlastnoručně ze starého zdiva Tillig (několik let se bez užitku povalovalo ve skříni). Jako základ portálu slouží 20 mm silný polystyren, do něhož jsem odlamovacím nožem vyříznul tvar portálu. Na klenbu portálu se výborně hodila samotvrdnoucí modelovací hmota DAS, s tou se pracuje obdobně jako s modelínou, jen je občas nutno ji mírně navlhčit. Do hmoty byla poté vyryta struktura kamenů. Podobně byla vytvořena i vnitřní kleba tunelu. Barveno je temperami. Podrobný postup výroby je zpracován jako samostatný návod v sekci UDĚLÁTKA. Zde je tedy první část pracovních fotografií.

• Část druhá - povrch terénu, zeleň, zalesnění (1.11.2005):

Druhá část pracovních fotografií vykresluje především práce na povrchové úpravě krajiny. Polystyren byl potažen novinami, oblast lesa jsem zasypal přesátou hlínou. Již během stavby proběhly drobné změny, nad portály se objevily holé skály. Daly tak terénu trochu pestrosti. Zatravnění dílu proběhlo několika způsoby. Z důvodu napojení na díl 5, kde je použit klasický koberec, pravá část dílu je rovněž pokryta kobercem, který je postupně zasypán molitanem a hlínou, čímž vznikl pozvolný přechod na oblast zatravněnou molitanem. Třetím způsobem zatravnění je použití statické trávy Heki. Ta je především podél trati na pravé straně, částečně překrývá koberec. Posledním typem zeleně je foliáž WS, která má opravdu dosti všestranné použití.
Les na tunelu vznikl ze smrků MOBE. Je jich tam kolem 150 kousků. Listnatý strom u silnice je vyroben z drátěné kostry potažené toaletním papírem, kmen a silnější větve jsou posypány jemnou korkovou drtí pro znázornění nerovnosti kůry. Listoví je z Naturexu firmy Polák, stejně tak keře. Na těch bude nutno ještě zapracovat, je jich potřeba spousta. Klasických "provozních" fotografií z tohoto dílu asi nebude moc, neboť zhruba polovina tratě je v tunelu a na otevřené části není zrovna moc "fotoplaců". Spíše se bude jednat o podobné pohledy na různá vozidla. Druhá část pracovních fotografií je připravena pro vaše oči.

TopList