Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
KE STAŽENÍ - NORMY EVROPSKÝCH MODELOVÝCH ŽELEZNIC (NEM)
Normen europäischer Modelleisenbahnen – tato tři slůvka v sobě skrývá zkratka NEM. Proč vznikla? Výrobky hlavních evropských výrobců železničních modelů se dříve kvůli historii vývoje v mnoha ohledech lišily. S rozšířením modelové železnice po roce 1950 bylo založeno několik firem, které na trh uvedly vozidla, kolejové systémy a mnoho dalšího příslušenství, ale nejednotnost co do rozměrů, rozchodů, napájecích systémů, spřáhel nebo třeba rozchodu kol a dvojkolí byla nemalým problémem. Národní sdružení nadšenců do modelové železnice se proto v roce 1954 spojila do sdružení MOROP (původně „Asociace železničních modelářů Evropy“, později se rozšířila na „Asociaci železničních modelářů a přátel železnice Evropy“).

Evropská zastřešující organizace MOROP má dnes 21 národních sdružení s více než 30 000 členů ze 16 evropských zemí. Kromě dlouhodobě činných spolků z EU nyní patří k MOROP sdružení z Maďarska, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska a České republiky. Nejdůležitějším cílem sdružení je vývoj, revize a obnova norem evropských modelových železnic (NEM). Tento úkol byl svěřen „technické komisi“ organizace MOROP, která soustavně přizpůsobuje soubor norem úrovni vývoje aktuálních technologií. Zástupci členských asociací jsou aktivně zapojeni do výborů MOROP.

Kongres MOROP se koná každoročně koncem srpna nebo začátkem září v jedné z členských zemí. To zahrnuje pracovní setkání technické komise a stejně jako u každého sdružení též výroční shromáždění delegátů, na kterém jsou stanoveny další činnosti a uděleny pokyny pro sdružení. Kromě „povinného programu“ jsou účastníkům nabízeny exkurze do zajímavých kulturních a železničních lokalit, takže cesta je krom povinností i záživná a všichni účastníci jsou informováni o železničním světě v místě konání konference a blízkém okolí.

Účast na kongresech je otevřena všem. Nemusíte být členem klubu nebo sdružení. Program s registračními formuláři a všemi informacemi o kongresu je zveřejněn na stránce MOROP a na Facebooku MOROP.

Zdroj textu: web MOROP

Výběr norem (alespoň starší vydání):

Přehled všech norem v němčině od roku 2008 naleznete na zvláštní stránce na webu MOROP. Jedná se o formát PDF zabalený do ZIPu.

TopList