Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
Publikace PLÁNY KOLEJIŠŤ od Milana Ferdiána
Jméno Milana Ferdiána není třeba mezi modeláři příliš představovat. Je tomu již několik let, kdy začal na internetu publikovat své plány kolejišť. Některé byly dělané „na míru“ pro konkrétního modeláře, jiné byly na volné téma a tzv. pro všechny. Vždy byly velmi precizní a zároveň s ručně kreslenou krajinou, která celý plán pozvedávala o několik úrovní výše. Postupně se pan Ferdián vypracoval v zaběhnutou značku a zástup zájemců o jeho návrh se začal zvětšovat. Pak se jednoho dne nechal od kamarádů přemluvit, aby své plány vydal knižně. Jeho tvorba si to jistě zaslouží – vždyť plánů podle ryze českých (chcete-li československých) předloh se našim modelářům jaksi nedostává.

A tak jeho první kniha vyšla na konci roku 2010. Byla vydaná v podstatě vlastním nákladem v omezeném množství a velmi rychle se vyprodala. Obsahovala mnoho ručně kreslených plánků velkých i malých kolejišť, doplněných stručným textem či poutavým příběhem. V úvodu je navíc kapitola o základních typech železničních stanic.

Nyní vychází druhý díl, nazvaný „Segmentová kolejiště“. Opět obsahuje plánky s povídáním, navíc je obohacen o kreslené ilustrace externích spolupracovníků. Jedním z nich je Zdeněk Šindlauer, jehož jméno je také velmi známé a stejně jako Milan, je i Zdeněk zárukou kvality. Zároveň s vydáním druhého dílu došlo k dotisku dílu prvního. Modeláři tak mají možnost pořídit si oba díly, které jsou na našem trhu skutečně ojedinělé. Nesmí ovšem váhat, protože jejich počet je velmi omezený.

Radek Křupka

TopList