Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2007
200620082009201020112012201320142015201620172018
• Lokomotivy BR 56 a BR 86 DR (3.10.2007)

Můj vozový park se opět rozrostl. Tentokráte o dvě parní lokomotivy, konkrétně o BR 56 a BR 86 DR. Ve velikosti TT jsou tyto dvě krásky k dispozici již dlouho, ale firma Tillig přišla v loňském roce z přepracovanými verzemi. O tom, jak se tento počin vydařil (opravdu se vydařil), budou pojednávat recenze, které se v blízké budoucnosti chystám sepsat. Mělo by se v nich objevit i letmé porovnání s původními BTTB modely, které jsem si k těmto účelům vypůjčil. Prozatím Vám zde nabízím něco málo narychlo pořízených fotografií, abyste měli alespoň malou představu, o čem je řeč.

Nahoru • Lokomotiva V 100 DR (23.5.2007)

Udělal jsem si opět po nějakém čase radost a pořídil si model lokomotivy V 100 od Tilliga. Tento stroj byl všudypřítomný na tehdejších drahách Deutsche Reichsbahn a navíc je atraktivní. První prototyp vyjel na koleje v roce 1964, ale na svoji dobu byl design lokomotivy nadčasový a i dnes působí velice moderně.
K lokomotivě jsem si pořídil ještě dva REKO vozy a musím říci, že jim to spolu na té mé drážce opravdu sluší. Tilligovi se povedl dobrý kousek, to se ostatně dočtete v dokončované recenzi, která se na tomto webu objeví v nejbližších dnech. Přikládám pár snímků očím pro potěšení.

Nahoru • Z pohledu strojvedoucího... (19.3.2007)

Čas od času se naskytne příležitost shlédnout zajímavé záběry z kolejiště, kdy je obraz snímán z vozidla jedoucího po trati. Toto mne zaujalo a začal jsem přemýšlet, jak bych něco podobného mohl zrealizovat i já. Pravdou je, že asi všechny mnou shlédnuté záběry, ať už na webu, nebo na nějakém DVD, byly z kolejišť H0. Ve velikosti TT jsem nic podobného zatím neviděl.
Během uplynulého víkendu jsem měl návštěvu. Známý mimo jiné vlastní od Vánoc mobil s fotoaparátem, takže část problému byla vyřešena. Ta druhá se teprve řešit měla. Šlo o to, jak neforemný mobil připevnit na vozidlo. Po krátkém uvažování přišel nápad. Z jakýchsi tvrzených pěnových desek jsem smontoval držák, který přesně sednul mezi stěny 4nápravového nízkostěnného vozu Regs. V bočnicích tohoto držáku jsem vyříznul zářezy, do kterých se zasunul mobil.
Vzhledem k relativně velké výšce mobilu a celkem lehkému vozu se nám párkrát na srdcovce "camera-car" převrátil. Takže při opakování záběru to již kolega jistil a na inkriminovaných srdcovkách toto monstrum podpíral. Nakonec se vše podařilo a kolejiště jsme projeli celé, včetně nových rozestavěných dílů. Bylo nutno udělat na třech místech střih, neboť jsme se nevešli pod kamenný most na dílu 2, pod stromy na dílu 3 a přirozeně nebylo možné se nacpat ani do klenby tunelu na dílu 6.
Jak již bylo řečeno, použili jsme nízkostěnný vůz Regs, sunutý lokomotivou BR 132, vzhledem k jejím dokonalým jízdním vlastnostem a schopnosti jet opravdu pomalu. Fotografie vypoví více.
Je pravda, že poloha objektivu nad TK je poněkud výše, než by byla poloha fíry, vypadá to spíše na černého pasažéra, stojícího nad kabinou, ale posadit mobil níže nebylo možné. Jinými slovy, v této poloze by potencionální pasažér přišel k úrazu jak u mostu, tak u portálu tunelu, pokud by jej před tím nesmetly větve stromů. Takže se raději při prohlížení videa v těchto místech shýbněte. Zde je zmiňované video "pohled_strojvedouciho.avi". Pro přehrávání budete potřebovat kodek DivX5.1.1 nebo vyšší.
Kvalita není nikterak závratná, rozlišení rovněž. Navíc je videosekvence na výšku, protože mobil byl posazen do držáku vzhůru nohama, což je 90°-ový rozdíl od standardní polohy při focení/natáčení. Takže jsem video zpracovával naležato a teprve po jeho dokončení jsem jej ve VirtualDub otočil o 90° do koukatelné podoby.
Nahoru • Lampy Dominik (13.3.2007)

Po chvilkové odmlce se na našem trhu znovu objevily dokonalé modely lamp, které jsou známy snad ze všech zákoutí naší vlasti, a to nejen z oblasti železniční. Hlad po těchto výrobcích firmy Dominik je velký, čemuž se nemůžeme vůbec divit. Provedení a kvalita modelů jsou absolutně perfektní a většinou jsou brzy vyprodány. K dostání jsou opět v Zerbě a v prodejně Modelloko.
Současná série staničních lamp na ocelovém stožáru je upravená, nad stínidlem přibyla ještě jedna kladka na spouštěcí lanko. Na původních lampách stejného provedení toto není, viz. porovnání na fotografiích 2 a 3.
Každé balení obsahuje malý letáček, na kterém jsou informace o montáži i o elektrickém zapojení, takže ani méně zkušeným modelářům by instalace lampy do kolejiště neměla dělat problémy.
Jakmile jsem zjistil, že jsou lampy opět na pultech, nechal jsem si některé schovat "pod pult". :o) V Zerbě mi kolega sehnal pouliční šedé lampy s placatým svítidlem, tedy stejné provedení, jako u příjezdové cesty do Rohova, pouze v jiné barvě, v Modelloko jsem sehnal klasické drážní lampy na ocelovém stožáru s kladkou a tytéž na betonovém hraněném 6úhelníkovém stožáru (pro mne novinka), oboje posledně jmenované jsou s imitací rtuťové (RVL) výbojky, tedy s bílou ledkou.

Nahoru

TopList