Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2014
• Podbíječka Plasser & Theurer TT od firmy Beckmann (13.11.2014)

Při jedné vzácné návštěvě kolegy Zlámalíka s rodinou u nás doma se obtěžovala přijet s ním i podbíječka od firmy Beckmann. Jirka ji vyndal se slovy, že si ji můžu nechat, tedy samozřejmě dočasně. Při další příležitosti mu ji vrátím. Možná. Uvidíme. To záleží na tom, jestli budu chtít. Každopádně když už ji mám doma, není od věci udělat malou "rychlorecenzi".

V případě tohoto modelu se jedná o verzi DR, katalogové číslo 6013101. V nabídce jsou ještě další dvě, a to železniční správa DB (6013100) a společnost H. F. Wiebe (6013102). Model je nefunkční, bez vlastního pohonu, lze jej pouze vléci jako jakýkoliv jiný vůz. Opatřen je kinematikami s normovanými šachtami. Fungují spolehlivě. V podvozcích jsou celokovová dvojkolí, jízdní vlastnosti má model výborné. Přes nárazníky měří 149 mm. Skutečný stroj má (podle nápisu na modelu) délku 17,4 m, v TT by tedy měl měřit 145 mm. Hmotnost činí 39 gramů, jsme tedy mírně nad normu. Nápisy jsou dostatečně kvalitní a čitelné.

A cena? Vysoká. Jako za lokomotivu. Od 3.000 výše (včetně zahraničních obchodů). Samozřejmě, je to Beckmann, a toho si pořídí jen ten, kdo o to skutečně stojí a kdo na to má, resp. může si dovolit udělat díru do rodinného rozpočtu. Nebo kdo dokáže delší dobu šetřit a následně to utratit za modýlek, který se schová v dlaních (v případě velikosti TT a menších). Když jsme tak s polovičkami seděli u mého kolejiště a bavili se o ceně podbíječky, mám pocit, že jsme si nebyli s Jirkou schopni vzpomenout na přesnou částku... Nu což, člověk si nemůže pamatovat všechno.

Jirkovi za zápůjčku děkuji.

Nahoru • Geometrie kolejiva Kuehn TT (12.08.2014)

1600 x 1118, 330 kB 1271 x 1600, 369 kB Když jsem si pořídil první kolejový set Kuehn, neměl jsem ještě úplně jasno, k čemu jej vůbec využiji. Každopádně mne zajímal, musel jsem tedy ukojit svoji zvědavost. Dalším důvodem byl úmysl sepsat o tomto produktu recenzi, nafotit jej a seznámit s ním co nejpodrobněji ostatní modeláře, což jsem také v listopadu roku 2013 udělal. Poté set ležel nějaký čas ve skříni, pouze zřídka se podíval na světlo v případech, kdy jsem si projížděl jen tak na stole nová vozidla.


Jak už bylo řečeno, geometrie tohoto kolejového systému je jednoduchá, promyšlená, dobře pochopitelná. Dostatečně podrobně je vysvětlena ve zmíněné rezenzi. Sám jsem zprvu studoval schémata a příklady. Po čase mne napadlo, že bych mohl geometrii a pár ukázek přepracovat a nabídnout modelářům v lepší kvalitě, než v jaké jsou běžně na webu k nalezení. Vytvořil jsem tedy jak přehled kolejiva s českými popisky, tak i pár příkladů, víceméně inspirovaných těmi „originálními“ od výrobce, a nabízím je nyní zde v poněkud větším rozlišení. Původní barevné značení jednotlivých typů kolejí je dodrženo. Pro otevření obrázků v plné velikosti mimo zobrazovací box klikněte pravým tlačítkem a otevřete si je v novém okně či panelu. Můžete použít i kliknutí kolečkem.

Pro set už nyní využití mám. Dokonce bylo nutno jej rozšířit o 3 výhybky a několik dalších kolejí, abych mohl postavit to, co zamýšlím. V brzké době zveřejním více informací.

• Dodatek 1 (14.08.2014)

Napadlo mně do přehledu a rozměrů kolejiva v prvním obrázku doplnit ještě délky obloukových kolejí. To pro případ, že by někoho zajímalo, jak dlouhá je jeho trať sestavená z kolejiva Kuehn. Mě osobně to zajímá, ovšem k tomu se dostanu někdy příště. Délku oblouku spočítáme velmi snadno. Součin "π", poloměru "r" a úhlu "α" lomíme 180°: L = (πrα)/180 - uveďme příklad na koleji R230: (3,14 * 365 * 30)/180 = 191,11 mm. Lze však též jinak, obdobně, a to obvod kruhu lomit počtem kolejí v kruhu, tedy: (2 * 3,14 * 365)/12 = 191,11. V excelu nebo jiném tabulkovém procesoru lze lehce zadat vzorec s odkazem na buňky, v nichž budeme měnit pouze velikost úhlu a poloměru, výsledek se bude ihned přepočítávat.

• Dodatek 2 (26.08.2014)

Aby toho nebylo málo, nakonec jsem přepracoval i původní Kuehnovy kolejové plány, které jsou na letáku v setu 72800. Všude na webu jsou k dispozici jen taková ta „zubatá“ schémata, a to prostě není ono. Kromě šesti zmíněných plánů přikládám ještě tři + jeden vlastní. Ono z toho setu se toho zase tolik poskládat nedá. U všech je 100% využití kolejí obsažených v setu, nic nezbývá, nic nechybí, pouze u plánu č. 10, který je tak trochu navíc, je nutno doplnit dvě obloukové koleje R230. V plánu jsou zvýrazněny červeně. Přestože se koleje prodávají v balení po šesti, někteří prodejci je mají v nabídce i jednotlivě, takže by neměl být problém je sehnat.

Nahoru • Motorová lokomotiva G1206 TT od firmy Piko (09.04.2014)

Kolega Míla mi před časem do schránky poslal několik fotografií motorové lokomotivy G1206 od firmy Piko. Při focení provedl i rozborku, takže je možno nahlédnout též do útrob modelu. Tuto lokomotivu sice nevlastním, ovšem měl jsem možnost si ji projet v obchodě a nutno podotknouti, že si opět nic nezadá s jinými dražšími modely dalších výrobců. Jizdní vlastnosti prakticky odpovídájí jiné mnou recenzované lokomotivě tohoto výrobce - BR 290 DB. Provdení povrchové úpravy můžete zhodnotit sami, na fotografiích je myslím vše naprosto zřetelné.

Nahoru • Drobné stavby a doplňky kolejiště podruhé (27.03.2014)

Sešlo se opět pár nových pěkných věcí, které jsem si pořídil a namontoval do kolejiště, tak je čas (po roce a šesti dnech) k tomu udělat zase malou reportáž. Začněmež třebas produkty JM Detail. Od této firmy tu máme Boží muka a unimobuňky. Obé jest vyrobeno technologií Laser Cut, ostatně jako prakticky vše od tohoto výrobce. Stavba je příjemnou odpočinkovou činností, času moc nezabere, efekt to udělá. Boží muka jsem si pořídil hned dvoje, jedny na kolejiště, druhé na nové dioráma, o kterém se brzy zmíním také.

Kolem trati se také objevily nové telegrafní sloupy. Původní on Miniatur vypadaly velice dobře, o tom není pochyb, ale tyto nové od JM Detail vypadají lépe. Holt dříví je dříví. Naštěstí kolega projevil o ty původní zájem, takže se nikde bez užitku neválejí a budou plnohodnotně využity na jiném kolejišti.

Na rampě u skladiště v Rohově se objevila opřená dřevěná paleta od Šikulů. Prodává se v sadě obsahující čtyři palety a dvě dřevěné cívky. Ty se dají použít libovolně, jako náklad na vůz nebo jako zapomenutý artefakt kdesi v houští.

Ke kusé koleji v Podlesí traťovka naskládala staré použité dřevěné pražce. Výrobcem je Model Scene. Velmi pěkně vyvedené, dokonce i s léty a naznačenými místy, kde byly připevněny podkladnice. V balení je jich 49, ani jsem je všechny nevyužil (zatím).

Od ES Pečky tu máme typické československé poštovní schránky a neméně známé odpadkové koše. Podél trati jsem též nově „vysázel“ hektometrovníky. Vzdálenosti mezi nimi téměř odpovídají přepočtu, což ale naštěstí nijak negativně nezdůrazňuje fakt, že kolejiště je poměrně krátké. Podle hektometrovníků by jeho délka vycházela na nějakých 700 metrů.

Na plochu v uhelných skladech vyjela desta od firmy Miniatur s paletou a nákladem jakéhosi ozubeného kola. To je zbytek ze starých zásob, rozebraných lokomotiv a další veteše. Shodou okolností jsem u nás ve fabrice téměř stejně loženou paletu objevil také.

Na zastávce Borová a ve stanici Rohov byly nově instalovány plakátovací plochy. Vyrobila je firma Veramo, přiloženy jsou i plakáty. Konečně mají naši agitátoři dostatek prostoru pro velkoformátové pozvánky na plenárky a akce Z.

Přibylo rovněž pár figurek. Klábosící dělníci v uhelném skladu (nechybí ani nezbytná lopata, aby se bylo o co opřít ), dva machři táhnoucí bednu na rampě nebo jakýsi cestující, ležící a spící na nově přidané lavičce na nástupišti v Podlesí. Asi trochu přebral a užívá si zaslouženého odpočinku.

Desta od firmy Miniatur. Unimobuňka od frimy JM Detail. Unimobuňka od frimy JM Detail. Uvědomělí dělníci od firmy Noch. Staré pražce od firmy Model Scene. Nová lavička od firmy Pojezdy.eu a jeden ospalec na ní. Boží muka od firmy JM Detail. Hektometrovník od firmy ES Pečky. Odpadkový koš od firmy ES Pečky. Poštovní schránka od firmy ES Pečky. Paleta od Šikulů. Dělníci od firmy Noch. Plakátovací plocha od firmy Veramo. Plakátovací plocha od firmy Veramo. Telegrafní sloupy od firmy JM Detail. Nahoru

TopList