Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2016
• Dřevník od Model Scene (22.12.2016)

Od firmy Model Scene jsme se dočkali dalšího roztomilého doplňku kolejiště, kterým je stavebnice obyčejné, v běžném životě prakticky nezajímavé, ale v modelu přesto atraktivní a přitom doposud chybějící stavbičky – dřevníku. Ten je doplněn dvěma kozami na řezání a jedním špalkem na štípání dříví, nechybí ani dvě pily a sekyry, nebo přesněji řečeno (s přihlédnutím k rozměrům) spíše kalače. Délka 7,2 mm odpovídá 86 cm v reálu. Chápu však, že potřebujeme, aby tyto drobnosti byly vidět, takže mírná rozměrová velkorysost je zde asi na místě. Na zem lze pak ještě poházet špalky a polena. I ty ve stavebnici jsou. Vlastní dřevník je pak naplněn naštípanými poleny připravenými přímo na zátop.

Díly jsou rozvrženy do čtyř dřevěných a jednoho kartonového plata. Návod je pouze obrázkový, což vzhledem k jednoduchosti stavebnice naprosto stačí. Na druhé straně jsou uvedeny obecné pokyny a doporučení k lepení a barvení dílů.

Stavbu jsem začal okázale, tedy špalkem. Ten se skládá ze čtyř kol, každé o síle 2,8 mm, z čehož nám vychází celková výška na 11,2 mm. To je trošku moc. Při pomyšlení, že budu štípat řekněme 30centimetrová polena na 135 cm vysokém špalku, přechází mě veškerá chuť pracovat a raději budu mrznout. Výška kartonové „kůry“, která se pak po obvodu vzniklého špalku obalí, činí asi 8,7 mm, takže s mírnou odchylkou odpovídá 3patrovému špalku. Každopádně já jsem se uchýlil ke špalku složenému jen ze dvou dílů. To odpovídá zhruba 70 cm vysokému špalku v reálu, je to tedy asi nejrozumnější volba. „Kůru“ jsem na potřebnou výšku seřízl skalpelem.

Po špalku jsem se pustil do kozy. Pro její kompletaci je ve stavebnici vyřezán montážní přípravek s otvory pro nohy (na platu označen X), který sestavování kozy dosti ulehčí. Dále tu máme pily a sekyry. Ty se lepí ze dvou na sebe pasujících vrstev a je nutno je později dobarvit. Vyřezány jsou, stejně jako obal špalku a střecha dřevníku, z červeného kartonu. Dávejte ale veliký pozor, abyste předešli zbytečnému zranění, na pile jsou totiž i zuby (pro zajímavost, výška zubů je +/- 0,09 mm)! Do špalku jsem poté udělal špičkou skalpelu zářez a sekyru do něho „zasekl“.

Nakonec jsem se pustil do dřevníku. Nechal jsem jej během stavby v přírodní barvě, povrchová úprava přišla na řadu až nakonec. Použity byly velmi zředěné olejové barvy, na něž jsem nakonec nanesl pigmenty Agama. Výsledek vidíte na obrázcích.

Dřevník je umístěn v zahrádce pana přednosty (nebo spíše náčelníka), která v současné době vzniká. Krom výšky špalku, kterou si však modelář může zvolit sám, tudíž to nepovažuji za chybu, nečíhá ve stavebnici žádná záludnost. Musím dát znovu palec nahoru, Model Scene se umí trefit a vyplnit mezery na trhu velmi pěknými stavebničkami, s nimiž si lze zpříjemnit večery místo zírání do televize. Stavba je zpravidla nenáročná a nikterak zdlouhavá a výsledek, pokud modely nestaví vyloženě šmudla, je výborný.

Nahoru • Motorový vůz M 262.101 ČSD TT od firmy Kres (15.11.2016)

Odříkaného chleba největší krajíc. To přesně sedí na kamarádá Mílu, který, ač původně vůbec neplánoval pořízení tohoto modelu, nakonec stejně neodolal a podlehl. Pravda je, že takovému pokušení se odolává velice těžko a pokud někde bokem nějaká korunka je, tak po chvíli prohlížení modelu tak trochu začne pálit v dlani... Nedivím se. Každopádně se s námi Míla podělil alespoň prostřednictvím fotografií, za což mu patří dík.

Nahoru • Materiálová kolna od Model Scene (10.11.2016)

Jednoho večera rozhodli jsme se s kamarádem uspořádati jeden z našich velmi oblíbených workshopů. Pro stavbu jsem si vybral materiálovou kolnu od Model Scene, kamarád mi zdatně sekundoval Kirowem od Hekttora.

Stavebnici kolny lze ve velikosti TT sehnat pod katalogovým číslem 91508. K dispozici jsou i modely v N a H0. Jedná se o laser-cut stavebnici ze dřeva a kartonu + folie na výplň oken. Je velmi jednoduchá, práce na stavbě příjemná, ani začátečník by neměl mít problém. Ba právě naopak, začínajícím modelářům bych ji doporučil. Lepit lze jakýmkoliv lepidlem na papír a dřevo, já použil Perfect-G. K barvení posloužila olejová umbra pálená, na střechu jsem použil černou temperu. Nakonec jsem provedl decentní patinu pomocí pigmentů od Agamy. Po nabarvení proběhlo zasklení a následně pokládka střechy. U té jsem zvažoval, zda neudělat opět lepenkovou krytinu, jako tomu bylo u váhy, ale nakonec zvítězila střecha ze stavebnice. Součástí stavebnice jsou i kliky a panty dveří. Je to trochu piplačka, ale dá se to. Štítky klik jsem si udělal své, aby byly vůbec vidět. Pro panty jsou ve dveřích vygravírované prohlubně.

EDIT: Při použití podlahy nastal drobný problém. Podlaha má být vsazena dovnitř mezi stěny. Délka tomu odpovídá, mezi stěnami sedí přesně, u šířky nám však něco přebývá. Je nutno zúžit podlahu přibližně o sílu jedné stěny, aby správně zapadla. Výrobce jsem v době stavby informoval a v současnosti se již stavebnice vyrábí s upravenou podlahou. Není však vyloučeno, že u prodejců bude občas ještě stará verze.

Během večera byla kůlna celá hotova. Své místo bude mít u výtopny v Rohově. Kamarád ten svůj jeřáb bude asi ještě nějaký čas montovat.

Nahoru • Kompatibilita kontejnerů a vozů TT různých výrobců (23.08.2016)

V návaznosti na recenzi vozu Lgjs od firmy Roco, k níž vyvstal v diskuzi dotaz na kompatibilitu kontejnerů a vozů různých výrobců, jsem zpracoval malé porovnání těch, které mám k dispozici. Pokud předpokládáte, že jsou mezi sebou všechny vzájemně zaměnitelné, upozorňuji, že tomu tak není vždy. V tabulce č. 1 na prvním obrázku naleznete důležité rozměry, jimiž jsou v tomto případě rozteče čepů, jejich průměry a výšky. Kontejnery Tillig a BTTB jsou prakticky identické, zřejmě se jedná o původní formu. Dále tedy budu zmiňovat jen Tillig. Ve druhé tabulce na tomtéž obrázku je přehled, v němž je uvedeno, které kontejnery se kterými vozy lze použít a které naopak nikoli. Těmi „problémovými“ jsou v některých případech kontejnery Tillig a Piko. Pro úplnost ještě uvedu způsob upevnění jednotlivých typů kontejnerů na vozech: Kontejnery Piko mají pouze čepy. Postrádají drážky, spodní strana je naprosto hladká, proto není možné je použít na plošiny s čepy. Nemají kam zapadnout. Kontejnery Tillig, Roco, Hädl a SDV mají na své spodní straně jak drážky, do nichž zapadají čepy na plošinách vozů, tak čepy, které naopak zapadají do otvorů v plošinách. Nutno však zdůraznit, že rozteče čepů Tillig jsou od ostatních rozdílné, jak ukazuje první tabulka. Navíc čepy na straně vrat nejsou plnohodnotné, zastávají především funkci pantů. Ne nadarmo byla starší verze těchto kontejnerů v provedení BTTB opatřena na spodní straně magnetem, který kontejnery držel na kovové části plošiny.

Tabulky Porovnání kontejnerů Roco a Tillig Porovnání kontejnerů Roco a Tillig Kontejner BTTB/Tillig Kontejner SDV Kontejner Hädl Kontejner Piko Kontejner Roco Kontejnery Nahoru

TopList