Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2018
200620072008200920102011201220132014201520162017
Sekce Zápisky slouží k občasným záznamům o tom, co se (nejen) u mě děje. Dala by se přirovnat k deníku, který ovšem nebude doplňován každý den. Občas se stane něco, o čem usoudím, že by bylo vhodné se podělit s ostatními, ale nic důležitého ani světoborného zde nenajdete. Prostě jen drobnosti, které mě potěšily (jako třeba stavba doplňků na kolejiště) a které chci dát k nahlédnutí dalším nadšencům. Objeví se tu i příspěvky jiných modelářů. Mezi zápisky z jednotlivých let procházejte pomocí textových odkazů pod nadpisem.
Motorová lokomotiva Nohab Di 3 NSB v H0 od firmy Trix (21.03.2018)

V posledním únorovém víkendu přijela ke mně na návštěvu krásná lokomotiva řady Di 3 NSB ve velikosti H0, vyrábí ji firma Trix pod katalogovým číslem 22169. Jedná se o velmi atraktivní model, který je však svou konstrukcí až překvapivě jednoduchý. Je zdigitalizovaný a ozvučený již z výroby. Lokomotiva je celokovová, na plechovém rámu sedí kovový odlitek skříně. Pokud jsem se dobře díval, tak jedinými viditelnými plastovými díly jsou masky podvozků, pluhy a nárazníky. I doplňky v podobě madel a žebříků jsou z kovu. Celková hmotnost činí 532 g (pojezd bez nádrží 200 g, nádrže 79 g, skříň 253 g), délka přes nárazníky 207,8 mm. Po přepočtu vychází 18 078,6 mm, což moc nekoresponduje s údaji o předloze. Ta měří 18 600 mm, to při přepočtu do velikosti H0 dělá 213,8 mm. Máme tu tedy rozdíl 6 mm.

Pohon zajišťuje pouze jeden podvozek, hnaná jsou všechna tři dvojkolí, bandáže jsou na levém předním a pravém zadním kole. Motor je přímo na podvozku, jak to známe např. ze starších lokomotiv Piko. Běžný podvozek drží v rámu pomocí nýtu suplujícího otočný čep. Sběr proudu je zajištěn poněkud nezvykle. Jeden pól sbírají plíšky ze tří kol, dvou na běžném a jednom na hnaném podvozku. Druhý pól je sbírán z kostry běžného podvozku, do té jde z neizolovaných kol proud přes osičky. Nejsem schopen posoudit, jak spolehlivé je toto provedení, ale zřejmě funguje. Majitel si nestěžuje a při zkušební jízdě k žádným komplikacím nedocházelo.

Osvětlení je žárovkové a pouze čelní. Vnitřek modelu je prakticky prázdný, pro digitalizaci a ozvučení (v případě původně analogového modelu) je tam tedy prostoru dostatek. Reproduktor na rámu drží oboustranná lepicí páska. Povrchová úprava modelu je provedena na jedničku, nápisy jsou ostré, přechody barev rovněž. Čelní okna kryjí precizně zpracované mřížky. Spřáhla jsou nasunuta v šachtách na pluzích, pluhy jsou na podvozcích pouze otočné, tedy bez kinematiky, uchycené šroubkem. Do střední polohy je vracejí plastové „pacičky“, opírající se o tělo podvozku. Více již napoví fotografie.

Informace o předloze naleznete na Wikipedii.

Nahoru Laťková kolna od firmy Model Scene (06.03.2018)

Firma Model Scene přinesla na trh opět pár novinek. Jednou z nich je laťková kolna, vhodná např. pro uskladnění sena či slámy. Ve velikosti TT se dodává pod číslem 91526. V balení se nachází pět aršíků s laserem vyřezanými díly stavby. Jeden z nich je z kartonu, na něm je střešní krytina a panty, ostatní jsou dřevěné.

Díly jsem ještě před vyřezáním namořil sikativem zředěnou olejovkou umbrou přírodní, střechu černí kostní. Po dokončení stavby přišly na řadu ještě prachové patinátory od Agamy. Lepeno jest lepidlem Perfect G.

Přibalen je stručný návod s očíslovanými stavebními kroky. Jeden úkon ale podle mého názoru není znázorněn zcela správně. Návod vede modeláře k sestavení konstrukce tak, že trámy zadní stěny jsou do celku vlepeny ještě před nalepením latěk. Slepení obložení zadní stěny s trámovou konstrukcí je však lepší provést dříve, než se vyřízne z rámečku, aby byly jednotlivé laťky po vyříznutí spojeny. Při vyříznutí před nalepením trámů se nám totiž laťky uvolní a stavitel je pak může lepit takřka jednu po druhé.

Laťkové obložení je vyřezáno ze slabé překližky, takže se mi povedlo obložení přední stěny v jednom případě mezi laťkami rozlomit, viz foto 5, ale to ničemu nevadí. Občas se tomu prostě nelze při použití slabšího materiálu vyhnout, musí se s tím počítat. Panty na dveře jsem nepoužil, ale jejich přítomnost ve stavebnici hodnotím kladně. Při jejich použití doporučuji nabarvit je např. rzí Agama 29M.

Výsledek je, jak je obvyklé u tohoto druhu staveb, výborný i bez nutnosti vyvinout nějaké větší úsilí. Ač momentálně nemám pro některé z těchto modelů využití, stavím je rád. Je to relaxace a člověk přitom přestane na chvíli přemýšlet o kravinách.

Nahoru

TopList