Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2018
200620072008200920102011201220132014201520162017
Sekce Zápisky slouží k občasným záznamům o tom, co se (nejen) u mě děje. Dala by se přirovnat k deníku, který ovšem nebude doplňován každý den. Občas se stane něco, o čem usoudím, že by bylo vhodné se podělit s ostatními, ale nic důležitého ani světoborného zde nenajdete. Prostě jen drobnosti, které mě potěšily (jako třeba stavba doplňků na kolejiště) a které chci dát k nahlédnutí dalším nadšencům. Objeví se tu i příspěvky jiných modelářů. Mezi zápisky z jednotlivých let procházejte pomocí textových odkazů pod nadpisem.
Laťková kolna od firmy Model Scene (06.03.2018)

Firma Model Scene přinesla na trh opět pár novinek. Jednou z nich je laťková kolna, vhodná např. pro uskladnění sena či slámy. Ve velikosti TT se dodává pod číslem 91526. V balení se nachází pět aršíků s laserem vyřezanými díly stavby. Jeden z nich je z kartonu, na něm je střešní krytina a panty, ostatní jsou dřevěné.

Díly jsem ještě před vyřezáním namořil sikativem zředěnou olejovkou umbrou přírodní, střechu černí kostní. Po dokončení stavby přišly na řadu ještě prachové patinátory od Agamy. Lepeno jest lepidlem Perfect G.

Přibalen je stručný návod s očíslovanými stavebními kroky. Jeden úkon ale podle mého názoru není znázorněn zcela správně. Návod vede modeláře k sestavení konstrukce tak, že trámy zadní stěny jsou do celku vlepeny ještě před nalepením latěk. Slepení obložení zadní stěny s trámovou konstrukcí je však lepší provést dříve, než se vyřízne z rámečku, aby byly jednotlivé laťky po vyříznutí spojeny. Při vyříznutí před nalepením trámů se nám totiž laťky uvolní a stavitel je pak může lepit takřka jednu po druhé.

Laťkové obložení je vyřezáno ze slabé překližky, takže se mi povedlo obložení přední stěny v jednom případě mezi laťkami rozlomit, viz foto 5, ale to ničemu nevadí. Občas se tomu prostě nelze při použití slabšího materiálu vyhnout, musí se s tím počítat. Panty na dveře jsem nepoužil, ale jejich přítomnost ve stavebnici hodnotím kladně. Při jejich použití doporučuji nabarvit je např. rzí Agama 29M.

Výsledek je, jak je obvyklé u tohoto druhu staveb, výborný i bez nutnosti vyvinout nějaké větší úsilí. Ač momentálně nemám pro některé z těchto modelů využití, stavím je rád. Je to relaxace a člověk přitom přestane na chvíli přemýšlet o kravinách.

Nahoru

TopList