Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2024
• Vnitřní osvětlení od firmy SDV a jeho použití ve vozech různých typů (16.01.2024)

Firma SDV spolu se stavebnicemi Rybáků nabídla též vnitřní osvětlení do těchto vozů. K dispozici je jak analogové, tak digitální provedení. Výhodou tohoto produktu je jednak cena, jednak přítomnost kondenzátoru, který eliminuje nežádoucí pohasínání při mžikové ztrátě napájení, a jednak fakt, že pokud není člověk vyloženě puntičkář a nelpí na správném počtu a poloze jednotlivých ledek, může si pomocí tohoto osvětlení rozsvítit interiér dalších modelů. Tak jsem to provedl i já. Použil jsem jej do poštovních vozů Post4 b/15 Tillig, do Altenbergů Kuehn a do čtyřosých reko vozů Tillig i Piko. U všech těchto vozů proběhly pouze minimální úpravy v podobě odříznutí kousku interiéru, výztuhy skříně nebo provrtání otvoru pro kablík. Vozy Tillig a Kuehn mají již z výroby připraven sběr proudu, který je propojen s kontakty v interiéru nebo se závažím. U vozů Piko bylo nutno vyřešit sbírání proudu svépomocí, ale ani to nebyl neřešitelný problém. Pořídil jsem pružinový plech silný 0,05 mm o rozměrech 80 × 100 mm, z něhož lze obyčejnými nůžkami vystřihnout požadovaný tvar. Přítlak na osičku dvojkolí je naprosto dostatečný, spolehlivý, a zároveň prakticky vůbec nebrzdí otáčející se dvojkolí. Vozy se na sklonu stále samovolně rozjíždí. Plíšek je uchycen šroubkem, který drží podvozek na rámu. Je potřeba zúžit jeho konce, protože se nenatáčí s podvozkem a bez zúžení by se mohl při natočení podvozku v oblouku dotknout kola s opačnou polaritou. Od takto vyrobeného sběrače vede kablík přímo k DPS osvětlení. Rozebíratelný spoj jsem neřešil, do vozů stejně za normálních okolností nijak nezasahuji a nerozdělávám je.

Podotýkám, že i pro provoz v digitálním režimu lze instalovat analogovou verzi osvětlení, což mi potvrdil i autor plošného spoje, neboť kondenzátor je na napětí 25 V. Vybrat si lze z provedení pro 8 oken, pro 7 oken nebo pro služební vůz. Kdo chce, může samozřejmě použít digitální verzi a osvětlení spínat prostřednictvím dekodéru. Mně svítí pořád.

U Altenbergů a vozů Tillig jsem dokonce využil i plechové jazýčky, které jsou součástí osvětlení, a jednoduše je zasunul buď pod interiér vozu, kde je závaží vedoucí proud, nebo je prostrčil a zaklesl v očku v horní části kontaktního plechu, takže jsem je ani nepájel. U Altenbergů jsem však musel nahradit přívodní kablíky delšími.

U vozů Piko by se mohlo zdát, že svítí méně. Je to dáno tím, že mají interiér z tmavšího plastu. U Altenbergů je interiér světlejší a u vozů Tillig má dokonce barvu krémovou, takže se v nich světlo rozptýlí nejlépe a vozy tak subjektivně svítí více. U nich ještě zvážím snížení svítivosti přidáním rezistoru na přívod, případně barevnou úpravu interiéru dle reality, což by bylo asi nejlepší řešení.

U vybraných vozů si průběžně instaluji i koncové osvětlení, k němuž přivádím proud přímo z nožiček kondenzátoru, takže i v tomto případě je vyloučeno pohasínání při ztrátě napájení. Kapacita kondenzátoru (460 µF) je natolik dostačující, že po sundání vozů z kolejí osvětlení ještě několik sekund svítí, než se kondenzátor zcela vybije.

Tillig i Piko samozřejmě v nabídce mají vnitřní osvětlení pro 4osé reko vozy, ovšem v poněkud jiné cenové relaci. Je pravdou, že jsou dělaná na míru a to od firmy Piko nabízí i více možností, ale ne každý je využije. Cena osvětlení Tillig 08866 je na začátku roku 2024 kolem 800 Kč, Piko 46050 stojí mezi 400 až 500 Kč, a to včetně sběračů proudu na oba podvozky. Oproti tomu osvětlení SDV stojí v analogu 220 Kč, v digitálu 395 Kč.

Nahoru

TopList