Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
10 LET TRAINMANIE
17.04.2011 - Tak a je to! Web TRAINMANIA slaví dnes, tedy 17.4.2011, již 10 let své existence. Samotnému se mi nechce moc věřit, že už je to tak dlouho, ale čas je neúprosný a neukecáme ho. Letí stále rychleji a my se jen divíme. Tedy – letí pořád stejně, ale čím jsme starší, tím menším zlomkem našeho dosavadního života je jeden rok coby pomyslná základní jednotka, a o to silnější máme pocit, že se čas zrychluje. Vezměme si to takhle: Pro čtyřleté dítě je jeden rok celou čtvrtinou uplynulého života. Pro padesátníka je to jen padesátina. Takže s přibývajícím časem se na ten rok díváme trochu jinak. Ale to jsme odbočili, že... Co jsem to vlastně... jo, 10 let... Co se za těch 10 let stalo? Stalo se toho myslím dost. Pojďme si to teď trochu zrekapitulovat. Text proložím obrázky, ať je to mé plkání alespoň trochu stravitelnější. A kdo nechce číst, ať si má co prohlížet.

Nejdříve pro mne nebylo myslitelné, že bych uměl tvořit stránky. Když mi kamarád před očima roloval zdroják, přecházela mě chuť. Ale chtění naučit se psát web bylo silnější a za krátký čas můj počítač ukládal první soubory s příponou *.htm. Úvodními příspěvky, které se na stránkách objevily, bylo krátké povídání o trati 043 a možná ještě kratší povídání o mém kolejišti. Texty byly doplněny několika obrázky, tehdy ještě ze staré Praktiky. Později pár článků přibylo. Koho zajímá vzhled nikoliv první, ale druhé verze webu, podívejte se. Později se grafika změnila a stránky dostaly modrou barvu. Inu proč ne. Modrá je dobrá a ještě k tomu nádražácká. I tento vzhled je zarchivován, takže můžete hodit očko sem. Ani nevím, jestli mezi druhým a současným vzhledem existoval ještě nějaký, ale myslím, že ne. V záloze již nic dalšího není a ani má paměť mi nenabízí nic dalšího (ona mi toho vůbec poslední dobou nabízí čím dál méně).

Vítězná fotografie v soutěži Fotografie roku 2009 - kategorie Modelová železnice na webu ŽelPage Diplom za první místo v soutěži Fotografie roku 2009 - kategorie Modelová železnice na webu ŽelPage Inu, stránky se stále rozrůstaly a jednoho dne nastal stav, kdy mi byly freehostingy malé a vyvstala potřeba přistoupit k dalšímu kroku – pořídit si placený hosting s dostatkem prostoru. Později došlo i na doménu, takže jste do adresního řádku prohlížeče začali psát www.trainmania.info. Původní hosting zůstal pro návaznost zachován, je na něm nyní galerie všech možných železničních fotografií. Ke zhlédnutí zde: www.trainmania.wz.cz. Visí tam záběry, které buď neprošly cenzurou na webu ŽelPage, nebo už mě přestalo bavit je tam po předchozích zkušenostech dávat. Tak nějak jsem rezignoval, ale jen do doby, kdy tam byla založena galerie Modelová železnice. V tu chvíli nastal zlom. Sice to zpočátku malinko dřelo, požadavky adminů mi připadaly poněkud zbytečně přehnané , ale postupem času jsem na jejich pravidla (částečně) přistoupil a fotografie začaly procházet. Dodnes do galerie sem tam nějakou přihodím. Nelituji. Jednak se občas dost zasměji komentářům, jednak se mi povedlo (úplně nevinně) obsadit první příčku ve fotosoutěži za rok 2009 právě v kategorii Modelová železnice. Ale já za to fakt nemůžu. V tom má prsty kolega Vlad, ten mě do toho uvrtal (proč se ale nepochlubit? )... Díky mu.

Ukázka původního kolejiště z dubna roku 2002 Ukázka původního kolejiště z dubna roku 2002 A co nastalo v mém modelářském životě? Především přišla kompletní rekonstrukce kolejiště. Je fakt, že bylo staré tisíc let (začalo vznikat v minulém tisíciletí, na konci 90. let ), takže to už opravdu potřebovalo. Kdo nepamatuje jeho prapůvodní podobu, případně kdo fotografie nikdy neviděl, může je zhlédnout na Rajčeti. Během této desetiletky také došlo k téměř kompletní obnově mého vozového parku. Z původních modelů z dob, kdy jediným zdrojem byly vozy a lokomotivy z NDR, mi toho mnoho nezbylo. A i ten zbytek byl nějak vylepšen (kinematiky, ložiska, kovová dvojkolí, patina). Opustily mne i některé lokomotivy, jako např. BR 110, BR 130 a před nedávnem i dva původní Hektoři. Při loučení s nimi mi téměř slza ukápla. Ale jen leželi v krabičce ve skříni a zaháleli. Takhle ještě třeba někomu udělají radost.

Trutnovská výstava v roce 2002 Trutnovská výstava v roce 2003 Téměř přesně rok po založení webu se mi dostal do rukou první digitální fotoaparát, Olympus C-2100 UZ s 2,1 megapixely a dese-násobným zoomem. Díky němu a posléze i díky jeho bratříčkovi C-5050 mohly na webu pomalu přibývat nové a kvalitnější záběry z kolejiště i reportáže z akcí. Těch se tam vystřídalo opravdu dost. Téměř pravidelně jsem navštěvoval květnové TT-víkendy ve Všestarech a podzimní trutnovské výstavy. K tomu pak samozřejmě i další akce, ale již nepravidelně (Pardubice, Hradec Králové, Chrudim atd.), což trochu souviselo se vzdáleností. Jednalo se především o výstavy modelů a kolejišť, jen výjimečně byly zdokumentovány akce ze skutečné železnice. V mé blízkosti se jich zas tolik nekonalo a moje závislost pouze na prostředcích veřejné dopravy byla značně omezující.

Postupně též vznikaly různé návody pro ostatní modeláře, byla založena sekce Udělátka. Některé z nich jsou již dnes překonané, technologie postoupily a výměna informací se urychlila díky mnoha diskusním fórům. I přesto je na webu ponechám. Jednak jako malé ohlédnutí, jednak pro kompletnost. S přibývajícími vozidly mne napadlo začít psát pokud možno objektivní recenze. A tak se na webu objevila sekce Články a recenze (v menu pojmenováno pouze Články). V rámci možností jsem se snažil modely popsat vždy tak, aby případní zájemci o jeho nákup měli zevrubný přehled, věděli, co se dá od modelu očekávat, a nekupovali tak zajíce v pytli.

Panorama z Trainmanie za kolejištěm v Království železnic - Krkonoše se Sněžkou Panorama z Trainmanie za kolejištěm v Království železnic - Vraní hory se Špičákem Chvíli mne bavilo tvořit vozidla do Traffic Screen Saveru. Snad se někomu hodila. Najdete je v sekci Download. Krom toho jsou tam i miniaplikace např. pro výpočet kontrolního čísla vozidla nebo pro převod rozměrů z modelu do reálu a zpět. S výše zmíněným fotografováním souvisí i další podkategorie této sekce – Panorama. Tam je možno nalézt panoramatické fotografie použitelné jako pozadí kolejiště. Sám jedno třímetrové panorama za kolejištěm mám, ovšem na internetu jsou občas k vidění další fotografie modelářů, kteří tato panoramata použili. To potěší. Dvě dokonce visí v Království železnic. Na jednom jsou Krkonoše s dominující Sněžkou, na druhém pak pohled na opačnou stranu z našeho města, Vraní hory se Špičákem.

Dioráma č. 5 Dioráma č. 9 Člověk je tvor zvídavý. Asi nepatřím mezi výjimky, a proto se na webu začaly množit ankety s různými převážně modelářskými otázkami. Tou první byla, jak jinak, otázka na to, jakou modelovou velikost vy kolegové (a snad i kolegyně) doma pěstujete. Celkem přesvědčivě vede „téčko“, ovšem připisuji to faktu, že klientela mých stránek patří převážně právě do skupiny těch 120krát zmenšených modelů. Obecně se totiž traduje, že velikost H0 je na světě nejrozšířenější. Je to pěkný, ale velký. Neměl bych to kam dát. Když se mi nechtělo pracovat na kolejišti, zabavila mě stavba diorámat. V současnosti jich je 9 v mém vlastnictví a pár kousků patří kolegům. Práce je to příjemná, ale trochu jiná než na kolejišti. Mnohdy stačí „fošnička“ o velikosti 30 x 20 cm. Díky malé ploše si člověk více vyhraje s detaily. Model je dříve hotov a pak máte pocit, že jste skončili nějak brzy. A proto hledáte, co byste ještě vylepšili, a tak se ladí a šperkuje. Tato dílka představuje sekce Dioráma. Nemá však smysl zde popisovat každou sekci zvlášť. Web asi znáte, takže by to bylo jen nošením ďříví na zeď... Nebo házením hrachu do lesa?

Nesmím však zapomenout na důležitou věc. Díky svému webu mne oslovilo mnoho zajímavých lidí. Někteří se stali mými opravdu blízkými přáteli, ačkoliv bydlí mnohdy i desítky kilometrů daleko. Trutnov, Choceň, Ústí nad Labem, Písek... (kolem jeho domu jsem dokonce během základní vojenské služby velice často coural při vycházkách. Svět je prostě malý). Nemohu zde jmenovat všechny. Těch lidiček je mnohem víc a nerad bych se někoho dotknul jen proto, že mi paměť vypověděla v okamžiku stvoření tohoto článku službu. Určitě ale musím zmínit Toma Bartoše, neboť on je jednou z příčin, že se můj styl modelaření změnil. Prostě přehodil výhybku, ukázal mi lepší cestu, správně mě nakopnul a můj styl á la NDR byl pomalu nahrazen modelařením současným, za použití nových materiálů a technik. Tome, díky. A když už jsme v tom pardubickém kraji – i Kajin mě něco naučil a s lecčíms poradil. Tož Kajošu, díky. A samozřejmě další a další...

Internet je opravdu dobrým pomocníkem. Zná odpověď na drtivou většinu otázek. Kdo hledá, najde. A když nenajde, zeptá se. Je jen trochu škoda, že se v některých diskusích příspěvky zvrhnou a diskutující si tam občas i obrazně řečeno „vjedou do vlasů“. A to často jen proto, že má každý svůj názor a není ochoten respektovat jiný. V tom okamžiku mě zamrzí, že i kvůli tak milé zálibě, jakou bezesporu železniční modelářsví je, se lidé dokážou zhádat, a zpravidla kvůli kravině. Ono to tak v životě bývá.

Přehled návštěvnosti od roku 2006 Přehled návštěvnosti od roku 2006 Nezbývá mi nyní nic jiného, než srdečně poděkovat vám všem, kteří na můj web chodíte, sbíráte inspiraci, kocháte se fotkami a filmy, v lepším případě spolupracujete. Jak ukazuje počítadlo, již dávno bylo překonáno půl milionu přístupů. Je otázkou, zda je to vzhledem k uplynulé době hodně nebo ne. Pro mě je to dostatečné. Musíme brát v potaz internetovou situaci v českých luzích a hájích před deseti lety, že ano. První tisíc naskočil po 113 dnech, druhý po dalších 134 dnech. Za první rok provozu jste web navštívili téměř 8.000-krát. Dnes trvá v průměru 2,5 dne, než se hodnota zvedne o jeden tisíc a kupříkladu za rok 2010 stoupla hodnota počítadla o 110.576 návštěv. Samozřejmě je nastaveno tak, aby započítávalo každý unikátní přístup pouze jednou denně, i když se na stránky vrátíte. Opakovaná zhlédnutí se v témže roce vyšplhala na hodnotu 236.024. A denní rekord v návštěvnosti padnul celkem nedávno, dne 7.1.2011 (pěkný dárek k mým 35. narozeninám o den později ), a hodnota tohoto dne dosáhla 699 přístupů. Těch 700 jsem si přál, ale smůla. Důvodem tak vysoké návštěvnosti byl první příspěvek o vychvalovaných i zatracovaných Brejlovcích Roco. Pocházel od jednoho z těch bez nadsázky nejbližších "mašinkových" přátel, které jsem díky webu poznal.

Trainmania je tu pro vás a spokojení návštěvníci jsou tím nejsilnějším motorem, který web žene dál. Uvědomuji si, že nemohu plně obsáhnout všechny záležitosti týkající se modelové železnice. Mé možnosti jsou omezené. Jak většina z vás ví, stále odolávám digitálnímu ataku, mám starou školu a mám to rád „na ruku“. Takže digitální témata jsou pro mne španělskou vesnicí. Co by ale měl říkat třeba fajn člověk Martin Pinta, že? Ten má ještě o fous starší školu (tím nechci ani náhodou říct, že by byl starý) a kolejiště řídí počítačem. Je to machr. Já jako admin mám počítačů z práce plné zuby, tak si to domů raději netahám.

Tedy ještě jednou díky za přízeň a za naskakující počítadlo a zůstaňte mi věrní. Přeji krásné jaro!

TopList