Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2019
20062007200820092010201120122013201420152016201720182020
• Poštovní vůz Post me-bll/24,2 od firmy Tillig (28.06.2019)

Jednou z novinek Tillig na rok 2019 byl poštovní vůz Post me-bll/24,2 německé pošty, spadající do IV. epochy, katalogové číslo 16810. Z minulosti je vůz téčkařům známý z původní produkce Zeuke/BTTB, první zmínku jsem dohledal v novinkovém katalogu Zeuke na rok 1969. Vyráběn však byl v poněkud rozměrově nepřesném provedení. Jak asi mnozí víte, staré „rychlíkáče“ byly o 9 mm kratší, měřily jen 195 mm. Délka současného modelu přes nárazníky je 204 mm. Šířka skříně byla 26,7 mm vůči současným 24,5 mm, takže i zde je pouhým okem viditelný rozdíl 2,2 mm. Sám jsem jeden stařičký vůz ještě do nedávna vlastnil, dokonce byl v celkem dobrém stavu. Je to pro mě srdcovka, navozuje mi nostalgické pocity, vždy si ve spojitosti s ním vybavím kolejiště City z oranžového sešitu Plány kolejišť zhruba z poloviny 70. let, viz poslední obrázek. Pro někoho vcelku milým detailem byly otevíratelné dveře, což u nového vozu není. Osobně to nepovažuji za důležité, obejdu se bez toho, alespoň dovnitř netáhne.

Model má celokovová dvojkolí, kinematiky, precizně provedený potisk a dobré jízdní vlastnosti. Konstrukčně nijak nevybočuje ze zavedeného standardu podobných vozů firmy Tillig. Uvnitř nalezneme vnitřní vybavení a přípravu na osvětlení interiéru, do něhož se modelář dostane po sejmutí střechy, kterou drží 10 zámečků.

Ohlášena byla též výroba vozu správy ČSD pod katalogovým číslem 16811, ovšem jedná se pouze o freelance model, vůz v této podobě u nás nikdy nejezdil.

Nahoru • Šablony kolejiva Kuehn (12.06.2019)

V návaznosti na článek o geometrii kolejiva Kuehn jsem zpracoval z původního PDF souboru se šablonami jednotlivých kolejí, vystaveného na webu Kuehn, více jednotlivých souborů, v nichž jsou koleje zvlášť. Původní šablony jsou namíchané dohromady, což je poněkud nepraktické. Potřebuje-li člověk více kusů od jedné koleje, a on je potřebuje, musí zbytečně tisknout i to, co nevyužije, takže zbytečně mrhá papírem i barvou do tiskárny. Méně používané koleje, zpravidla ty kratší, jsou na papíře dohromady s jinými méně používanými. Přímé koleje na sebe navazují, abych ušetřil práci se stříháním.

V níže odkazovaném archivu naleznete osm PDF souborů včetně původního a dva JPG soubory s geometrií a ukázkami použití (které už ostatně asi znáte). Podle dostupných informací jsem zpracoval i šablonu křižovatkové výhybky (DKW), která zatím na trhu není, ale jejíž geometrie je jasná. Naleznete ji v šabloně s levými a pravými jednoduchými výhybkami.

sablony_kuehn.zip - 8,5 MB
sablony_kuehn.zip

Nahoru

TopList