Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2020
20062007200820092010201120122013201420152016201720182019
Sekce Zápisky slouží k občasným záznamům o tom, co se (nejen) u mě děje. Dala by se přirovnat k deníku, jenž ovšem nebude doplňován každý den. Občas se stane něco, o čem usoudím, že by bylo vhodné se podělit s ostatními, ale nic důležitého ani světoborného zde nenajdete. Prostě jen drobnosti, které mě potěšily (jako třeba stavba doplňků na kolejiště) a které chci dát k nahlédnutí dalším nadšencům. Objeví se tu i příspěvky jiných modelářů. Mezi zápisky z jednotlivých let procházejte pomocí textových odkazů pod nadpisem.
• Stavebnice užitkového automobilu Multicar M 22 od firmy Auhagen (23.04.2020)

Poměrně novou stavebnicí ve velikosti TT je model malého užitkového automobilu Multicar M22 od firmy Auhagen. Předlohu tohoto vozidla zná asi každé „Husákovo dítě“, neboť v dobách tuhého socialismu to byl celkem rozšířený dopravní prostředek, který se na ulicích a v podnicích vyskytoval v různých provedeních. K vidění byly cisterny, sklápěče, žebříky a další. Osobně si vybavuji verzi s ručně ovládaným žebříkem, ta byla u nás ve městě používána pro opravy pouličního osvětlení. Autíčko bylo specifické svojí jednomístnou kabinou. To bylo pro nás kluky nevšední a málokdy jsme vynechali příležitost pozorovat elektrikáře v akci. Stačilo, abychom pod okny zaslechli typický zvuk osmistovkového dvouválce, a už se letělo ven. Tento prcek se vyráběl v bývalé NDR v letech 1964–1974 v automobilce ve Waltershausenu a světlo světa spatřilo 42 500 exemplářů, z nichž 58 % bylo určeno na export. Další informace o tomto vozítku naleznete na stránkách příznivců strojů MULTICAR 22.

Stavebnice ve velikosti TT je perfektně zpracovaná, dílky jsou velice jemné a přesně do sebe zapadají. Celá stavba včetně barevných úprav (zrcátka, světla, odrazky) trvala slabou hodinku, a to jsem při tom ještě stihl sledovat Babičku z roku 1940. Některé díly ani není nutné lepit, v manuálu je na to poukázáno. V kabině je sedačka i volant, přívěs má otočnou přední nápravu a pohyblivou oj. Maska chladiče a přední světla jsou již z výroby precizně potištěna. Zrcátka jsou kvůli subtilnosti v balení 3, což je chvályhodné. Občas přeci jenom z té pinzety něco vystřelí a dohledat to je pak nadlidský úkol. Kol je ve stavebnici 12, vždy po 4 na rámečku, potřeba je jich 9, jedno je jako rezerva na spodku auta.

Katalogové číslo výrobku je 43661, cena se pohybuje kolem 400 Kč. Jako novinka na rok 2020 byla ohlášena žlutá poštovní verze s natištěným logem pošty, s plachtou a rovněž s přívěsem. Naleznete ji pod číslem 43662. Ta by měla být dostupná od 31. července 2020. A pokud se výrobce rozhodně vyrobit i žebříkovou verzi (ideálně zelenou, jak ji znám z dětství), zřejmě neodolám. Poslední tři snímky jsou tovární z webu Auhagen, na obrázku č. 18 je velikost H0 s žebříkem.

Nahoru • Motorový vůz M140.313 od firmy Kres (23.01.2020)

Do ruky se mi dostal model motorového vozu M140.133 ČSD od firmy Kres. Jedná se o československou verzi motoráku VT 135 DR, na nějž jsem sepsal recenzi již před nějakým tím rokem. Asi netřeba dodávat, že se jedná o kvalitní a precizní výrobek, jinak to snad ani Kres neumí. Konec konců, recenzi si můžete přečíst a sami posoudit. Model byl vyroben v sérii 150 kusů díky projektu www.mankatt.cz. Na uvedeném webu naleznete další informace a do vyprodání i možnost objednání.

Nahoru

TopList