Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2021
• Dřevěné kabelové cívky od firmy Model Scene (22.09.2020)

Pod číslem 41511 nabízí firma Model Scene za cenu 139 Kč stavebnici dvou dřevěných kabelových cívek ve velikosti TT. Stavebnice se staví dobře, je dosti jednoduchá a během večera hotová. Jedná se opět o LaserCut ze dřeva a kartonu a skládá se ze 32 dílů + 2 dvou v návodu neuvedených kotoučů. Pro velikost N je určen stejný produkt s číslem 46511, pro H0 pak 48511.

Střed cívek je nutno slepit vždy ze 4 kotoučů a 1 pruhu latí, který se obtočí kolem nich. Může se stát, že se vám pruh při obtáčení zlomí, ale to ničemu nevadí. I když jej slepíte po částech, není to poznat. Bočnice cívky jsou ze dvou kotoučů, na vnějším jsou vypáleny pozice kování, na vnitřním kružnice pro přesné osazení středu a na obou je samozřejmě struktura prken. Kování je z červeného kartonu a je potřeba jednotlivé díly „naporcovat“ celkem ze 6 proužků (díly 5 a 6). Lepil jsem lepidlem Herkules. Pro každou cívku je ještě možno postavit držák ze 4 dílů. Při lepení je dobré do něho cívku vložit, aby do sebe oba prvky pasovaly. Stavebnice je nebarvená, ale držák má opálené strany od řezu, takže si s tím budete muset trochu pohrát a opal obrousit. Následně je možno výsledný model barevně upravit. K tomu jsem se zatím nedostal.

Cívky lze použít jako náklad na vozy či automobily, případně je postavit někam na staveniště, ke skladišti, do kopřiv – to už záleží na fantazii modeláře. Tento drobný doplněk vyrábí řada výrobců v různých podobách a velikostech (například ES Pečky, Igra Model, Preiser, Faller, Noch) a využití najde prakticky na každém kolejišti.

Na etiketě výrobku je v názvu chyba "KABELOV´CÍVKY," autor zřejmě zapomněl stisknout E. Výrobce jsem upozornil a zároveň jsem se zeptal, k čemu slouží dva kotouče č. 9, které v plánku nefigurují. Odpověď i s poděkováním za postřehy přišla. Etiketa je již opravena a v dalších výrobních sériích bude bez chyby. A v souladu s mojí neprezentovanou domněnkou slouží zdánlivě neidentifikovatelné kotoučky č. 9 k dorovnání celkové délky slepeného středu cívky, aby tato souhlasila s šířkou laťkového pruhu, který se kolem středu obtáčí. I to je již v návodu opraveno. Já je ale nepoužil, neb jsem nad tím dumal až po dokončení stavby, a střed cívky jsem na jeden boční díl lepil hranou. Drží to i tak.

Nahoru

TopList