Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2023
• Nákladní automobil Multicar M25 TT od firmy Auhagen (24.10.2023)

Firma Auhagen před časem představil jako limitovanou sérii nákladní automobil Multicar M25 „Minol“ s nákladem plynových lahví (kat. č. 43679). Protože se mi „Multikáry“ líbí, pořídil jsem si ji také. Na pulty dorazila v srpnu 2023. Nemá asi smysl se zde moc rozepisovat, starší verze M22M24 již byly představeny dříve a nijak zásadně se od nich tato stavebnice neliší, s M24 je téměř identická. Samozřejmostí je precizní zpracování, kola mají gumové pneumatiky, korba potisk a vše do sebe perfektně pasuje. Přiloženy jsou archy s výstražnými štítky a s „espézetkami“ několika států převážně východního bloku. Korbu lze díky přiložené imitaci vysunutého pístu naaranžovat i ve zvednutém stavu. Nechybí ani stěrač a zrcátka. Jejich zobrazovací plochu jsem si natřel chromovou barvou, stejně tak jsem barevně znázornil zadní světla a blinkry. Automobil je vhodným doplňkem k další novince na rok 2023, plynové stanici číslo 13351.

Nahoru • Nové spřáhlo na modelech TT firmy Piko (29.08.2023)

Na fóru jsem slíbil, že poreferuji o novém spřáhlu, které nyní dává firma Piko na své modely. Podle několika indicií je jisté, že Piko nepoužívá spřáhlo Tillig. Jak vidno na fotkách níže, rozdíly tam jsou. Vlevo je spřáhlo z vozu Piko, vpravo Tillig. Vyhazovače jsou v jiné pozici, tvary a síly jsou také rozdílné. Jinak samozřejmě fungují naprosto stejně, problém se žádný neobjevil, kompatibilita s Tilligem i Kuehnem je zaručena. Pojistku proti rozpojení nemají, takže chování bude obdobné jako u Tilliga, tedy že občas se samovolně rozpojí. Osobně změnu spřáhla vítám, konečně nebude nutné přezbrojovat a skladovat nebo se zbavovat očkových spřáhel. Zároveň také bude zužitkováno vlastností kinematiky, neboť vozidla budou spřažena nakrátko, což očková spřáhla znemožňovala.

Nahoru • Vylepšení jízdních vlastností u lokomotiv BR 108 a 110 DR TT od firmy Roco (11.01.2023)

Firma Roco uvedla na trh modely lokomotiv BR 108 a BR 110 v analogovém i zvukovém provedení. Jde o zdařilé modely (recenze), které však mají jistý problém. Neprojevuje se u všech, ale je velice rozšířený. Jedná se o hlučnost při jízdě, jakési „chroupání“ převodů. Možná si někteří z Vás vzpomenete na rok 2007 a emisi přepracovaných modelů parních lokomotiv BR 56 a 86 od Tilliga, které tímto neduhem trpěly také. Sám je mám doposud a bohužel se to ani po 15 letech úplně nezajelo. Jak jsem si všiml, u současných modelů se tento ruch již neprojevuje. Ale zpět k Faustovkám Roco. V mém případě se hluk, a to dosti silný, projevil rovněž. Díky tomu, že sleduji německé modelářské fórum TT-Board, dozvěděl jsem se, že je to opravdu rozšířený problém a že i kolegové na západ od hranic se tím trápili. A trápili se natolik, že našli řešení. Příčina hluku tkví v podvozcích, přesněji řečeno hlavním viníkem jsou mosazná ozubená kola na osách dvojkolí. Zřejmě mají příliš ostré hrany, díky nimž zuby špatně najíždějí do ozubení sousedního převodu, možná jsou tam miniaturní otřepy, těžko říci. Každopádně německý modelář Rene Köppe přišel s nápadem, jež publikoval formou videa na YouTube a který opravdu zabral. Prostě a jednoduše mosazné převody řádně okartáčoval rotačním kovovým kartáčkem ve vrtačce. Sám doporučuje, ať se toho ostatní nebojí a přitlačí, což potvrzuji, protože jsem to dělal natřikrát, než byl opravdu klid. Není se čeho bát, není co zničit, jen si zbytečně nekartáčujte kola. S čistým svědomím mohu prohlásit, že tento zásah opravdu pomohl a lokomotivy jedou tiše a plynule.

Kdo neoplývá znalostí němčiny, nechť nevěší hlavu. Zapněte si u videa automatický překlad do českých titulků. To naprosto postačí k pochopení všeho. Samotná úprava převodů začíná v čase 2:30, ale není od věci si pustit video celé. Kliknutím na logo YouTube v náhledu videa si jej spustíte v novém okně ve větším zobrazení. Přeji hodně štěstí při práci a Renemu děkuji za cennou radu. Zdá se mi, že jsou dnes stále častější případy, kdy se modeláři uchylují k opravám svépomocí, než aby modely reklamovali a případně je nakonec neměli vůbec, což se stalo mně s lokomotivou BR 120 Roco, u níž odešel motor a Roco vrátilo prodejci peníze, protože motory v dané době nebyly.

Nahoru

TopList