Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
TRAINMANIA slaví 14. výročí!
17.04.2015 - TRAINMANIA dnes slaví své 14. narozeniny. Vyvalte sudy, odšpuntujte vínečko… Ne, dnes se nebudu nijak sáhodlouze rozepisovat. Vše podstatné jsem zmínil již při předchozích příležitostech, dnes tedy bude bilancování poněkud kratší. Co nám uplynulých 12 měsíců přineslo? Samozřejmě nové modely. Za sebe musím říci, že mě osobně jich tolik neoslovilo, což je vlastně pozitivum, neboť: 1. není nutno tolik investovat, 2. není nutno truchliti, pokud bych na ně neměl. V poslední době už opravdu hodně zvažuji, zda si ten který model pořídím, neboť mám pocit, že můj vozový park je dostatečně početný a pestrý na to, abych si mohl při každých jízdách dopřát jiné tématické zaměření, takže i bez novinek bych asi modelářsky přežil. Nových modelů ČSD není zase tolik, ještě méně je těch, které bych neměl nebo je musel mít, naopak mne spíše oslovují modely vozidel DR. Jednak jsem na nich „vyrostl“, když jsem v 80. letech k železničnímu modelářství přivoněl, jednak je někdy rozhodujícím faktorem i skutečnost, že vozidla DR jsou zpracována na jiné úrovni než ČSD, čehož jsou zářným příkladem patrové jednotky od Tilliga a Arnolda. Tillig prostě zužitkoval staré formy i s jejich chybami, jako je šířka skříně nebo vzdálenost jednotlivých dílů ve spoji. Pravdou je, že díky té druhé chybě nevznikají žádné problémy při průjezdu obloukem, což se o jednotce od Arnolda říci nedá. Tam bylo nutné provést jakýsi servisní zásah. Arnold asi v plánu jednotku ČSD nemá, ale tu mám v provedení BTTB a osazenou kinematikami, takže mi to je vlastně úplně jedno. Ta německá mne uspokojuje naprosto dostatečně.

Asi nemá smysl se nijak obšírně zmiňovat o dnes už takřka standardním stavu, kdy je modelář nucen si model doma občas trochu poštelovat (pokud je to možné), aby splňoval jeho představy, viz opět patra od Arnolda, nebo Gghrsz od Karsei, nebo na fóru zmiňovaná 377 od Tilliga, která, ač je to jinak naprosto perfektní model, má občas problém při průjezdu menšími poloměry, v nichž se zastavují spřažená dvojkolí a jedou smykem. Loni zmiňovaná BR 84 nakonec součástí mé sbírky není, neb i po reklamaci se problémy vyskytovaly dál, takže jsem se jí vzdal. Nakonec měla problém projet i výhybku postavenou do přímého směru. Často jsou to případy, kdy nemá smysl model reklamovat, poněvadž se jedná o konstrukční problém, který je na všech kusech. Znamenalo by to model oželet, protože výměna by nevyřešila zhola nic. Pak modelář přistupuje k tomu, že se dobrovolně vzdá záruky a do modelu zasáhne, protože jej chce mít a chce jej mít funkční. Proto si nemyslím, že jsou vždy na místě poznámky typu „proč to nereklamuješ, proč to nevrátíš, tak to nekupuj“ apod. Důvod je zřejmý.

Dostali jsme také nové stavebnice. Jednou z nich je např. Eas od SDV ve všech možných variantách, nebo třebas G10 od Malé železnice, který mám nyní doma rozpracovaný. SDV navíc připravuje Rybáky, takže se téčkaři mají na co těšit.

Občas se pozastavuji nad tím, že se výrobci rozhodují uvést na trh jako novinku model, který již na trhu je a pravděpodobně jej většina těch, co po něm prahli, má. Ať už se jedná o Ludmily a Raguliny (Roco/Piko), o traktůrky BR 101 (Piko/Kuehn), nebo nově o BR 106 a BR 119 (Tillig/Piko). To vše již v nabídce je. Rozhodně netvrdím, že je to špatně, jen já asi nemám to správné podnikatelské střevo, protože bych se do něčeho takového nepustil. Na druhou stranu, pokud je někdo zvědavý a už jen proto si pořídí tentýž model od různých výrobců (občas je to i můj případ), pak asi není nutno se obávat.

Slíbil jsem, že se nebudu rozepisovat. Stejně už jsem se rozepsal. Je tedy čas končit. Děkuji všem za přízeň, vaše návštěvy jsou pro mne motivací v další práci. Vynasnažím se v úsilí nepolevit a nadále vás průběžně zásobovat novými zajímavostmi především ze světa modelové velikosti TT.

TopList