Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
TRAINMANIA slaví 15. výročí!
17.04.2016 - Další rok se nám překulil, samozřejmě zase rychleji než ten předchozí, a Trainmania dnes dostává občanku. Ano, je tomu opravdu tak, web existuje již 15 let! Kdybych chtěl náhodou na letošní půlkulaté výročí „zapomenout“ (abych si ušetřil práci se psaním tohoto příspěvku), nebylo by mi stejně přáno. Vždycky se najde dobrák, kdo mi to včas připomene, že jo, Milouš? Bylo mi sladkých 25, když jsem přivoněl ke kódu HTML a začal s nadšením zkoušet první tagy. To bylo radosti, když se mi povedlo vložit do stránky první funkční odkaz, obarvit pozadí, zobrazit obrázek... Ale to už jsem psal před pár lety. Pravda, od té doby jsem se o mnoho dále neposunul, stále pracuji jen v HTML, a dokud mi to bude postačovat, asi se na tom nic nezmění.

Zkusme se nyní ohlédnout za tím významnějším, co nám posledních dvanáct „měsíčků“ kromě jahod v lednu přineslo. Budu skákat sem a tam, jak mi bude tok myšlenek plynout. Asi začnu nejžhavějším a jedním z nejnovějších témat – Kocourem v TT. Fakt, že nám jej Tillig naplánoval, byl překvapující, ale příjemný. Posléze nám jej v Drážďanech představil v podobě 3D výtisku, což bylo jasným znamením, že to chlapci v Sebnitz myslí smrtelně vážně. A nakonec nám jej úplně někdo jiný, firma MTB, hodila rovnou na pulty obchodů. Bez varování, bez ohlášení. Okamžitě se otevřely vášnivé diskuze, začalo hodnocení, hledání chyb, dohadování, téčkaři se rozdělili (jako již nejednou) na dva tábory. Jedněm vadí to, jiným ono, ti další jsou zase ochotni ten či onen nedostatek tolerovat. Padají otázky, proč jsou na modelu zbytečné chyby, kterých se dá za stejné náklady vyvarovat, proč model nebyl ohlášen, v lepším případě konzultován s těmi znalejšími modeláři, proč to, proč ono. Na hotovém modelu se stejně nic nezmění a odpovědi na tyto otázky asi nikdy nepřijdou. Prostě máme Kocoura. Komu vyhovuje, nechť si jej pořídí, komu nikoliv, může posečkat, s čím přijde Tillig.

Arnold i Tillig pro nás chystají páru řady 95. Uvidíme, kdo s čím přijde a který z modelů si získá větší oblibu modelářů. Když dva dělají totéž, není to vždy totéž. To už se potvrdilo mnohokrát. Nevím, jaký bude princip pojezdu u Tilligova modelu, ale pokud totožný s BR 84, obávám se, že to nebude nejšťastnější řešení. „Čtyřiaosmdesátku“ jsem řešil před dvěma lety. Ale nebudeme předbíhat, budeme se zatím těšit. A těšit se můžeme i na další páry, a to od Beckmanna a znovu od Tilliga. U Beckmanna je to BR 89/pr.T8 ze třetí epochy a „papiňák“, tedy parní akumulátorová lokomotiva, která se používala na vlečkách. Jezdila i u nás, např. v Setuzte v Ústí nad Labem. Tillig chystá BR 89.7 správ DR i DB ze třetí epochy. Bude se jednat o naprosto nový model a já osobně jsem na něj velmi zvědav. Sympatická malá pára na lokálku, to mi doma chybí.

Nesmíme zapomenout na firmu Piko. Ta přinesla hned několik nových a povedených modelů lokomotiv, mimo jiné také správně provedenou T 679.2 ČSD. Ve sbírce mám BR 131 DR a mohu potvrdit, že je model naprosto perfektní jak po vzhledové, tak po technické stránce. Do ruky se mi dostala i BR 106 DRBR 119 DR, na něž jsem zpracoval recenze.

Kuehn modelářům po dlouhém čekání konečně vyrobil (pseudo)obloukové výhybky, oznámil výrobu štíhlé výhybky a dále nabídl velmi pěkný vůz Uaoos-y s celkem deseti provozními čísly (zatím). I ten jsem podrobně popsal v recenzi. Jedná se o model cenově trochu výše postavený, ale při nákupu celého setu (v případě, že se o něj máte s kým podělit) byla cena hned o pár stovek příznivější. Aktuálně se pracuje na novější verzi s odsuvnou střechou. Jen ta Zamračená a Stadler na sebe nechávají pořád čekat...

Od firmy Kres jsme se dočkali třídílné motorové jednotky Köln, a dokonce i v provedení ČSD jako M 494.001. Pan Kresta z Hobby Shopu byl ochotný mi model zapůjčit pro zpracování recenze jednak pro tento web, jednak pro časopis Železničář. V něm ji naleznete v čísle 7, vydaném na začátku dubna. K dispozici je i krátké video z jízdy této jednotky po mém kolejišti. V železničáři číslo 2 byla otištěna recenze motorového vozu 173.001 DR od téhož výrobce.

Myslím, že kdo není zaměřen vyloženě jenom na ČSD/ČD modely, nemůže si stěžovat na nedostatek novinek. Dalo by se psát ještě dlouho, a přesto bych na spoustu zapomněl. Takže se raději na skok podíváme do mé dílny. Ač jsem se dlouho bál leptů a mým vrcholným počinem byly bedny Mars od Miniatur, časem jsem zjistil, že strach z neznámého je horší, než se s tím neznámým setkat tváří v tvář. Začal jsem tedy stavět vůz DF od DK Modelu. A ono to šlo! Dokonce jsem začal uvažovat o pořízení mikropájky, abych posléze zjistil, že není nutná, neboť jsem postavil další dva vozy s klasickou padesátiletou trafopájkou. Samozřejmě, byly tam nějaké začátečnické přešlapy a ještě asi nějakou dobu budou, ale zatím se mi daří stavět modely ku své spokojenosti, a dokonce jsou schopny i jízdy po kolejišti.

Kolejiště jsem obohatil o stavbu silniční váhy a kapličky od Model Scene, v přípravě je ještě kůlna a jednomístná garáž. Vedle váhy v uhelných skladech se ještě objevil plechový přístřešek od Pojezdy.eu. U přejezdu vyrostl závorařský domek od KB Modelu, aby byl okamžitě opuštěn a zarostl, a za traktor jsem zapřáhl (leptanou) maringotku. A další traktor (z leptu) je v rozpracovanosti. Tyto drobné stavby a doplňky si u mne našly velkou oblibu. Je to příjemná práce na odreagování a v kolejišti nadělají spoustu parády. K tomu všemu čas od času fotím a publikuji na ŽelPage, kde jsem dosáhl a přesáhl počtu 300 fotografií. V souvislosti s tím se mi dostalo pocty - jeden ze snímků byl vybrán odbornou porotou a následně vystaven v prostorách firmy FotoŠkoda. Pro profíka asi žádná extra pocta, ovšem pro amatéra mého formátu vyznamenání.

Na konci roku 2015 se objevil tištěný měsíční kalendář ve formátu A4 na rok 2016. Měl jsem trochu obavy, zda se jeho vydání stihne, ale nakonec to klaplo. Pomalu pracuji na dalším pro rok 2017, ten bych rád nabídl znatelně dříve, zhruba v polovině roku. Dostupný by mohl být opět u TTmodeláře. Ten loňský vyšel z opatrnosti ve velmi malém nákladu. Ono je to těžké, člověk do tisku investuje vlastní peníze a nabízí kalendář bez zisku. Je pak pochopitelné, že se drží při zemi, aby se kalendář vůbec prodal a nezůstala v tom viset část rodinného rozpočtu. Nakonec však byla většina exemplářů předobjednána dříve, než vůbec kalendář fyzicky vznikl. Nový bude dost možná ve formátu A3, což se samozřejmě promítne na ceně, a množství opět nebude nijak velké (ale o něco větší než loni), neboť prvotní investice není zanedbatelná. V anketách je formulář č. 18, který zjišťuje, o jaký formát by byl větší zájem. A3 jednoznačně vede. O dostupnosti kalendáře budou případní zájemci včas informováni na tomto webu.

Pokud jste se prokousali až sem, díky. Zároveň Vám děkuji i za sledovanost tohoto webu. Dokud sem chodíte, má smysl v práci pokračovat. Pořád se něco děje, pořád je o čem psát. Pravidelnost příspěvků se snažím dodržovat, pouze výjimečně se najde týden, kdy není publikována žádná novinka, ale to je spíše z časových důvodů (nebo že by lenost? ), než že by byl nedostatek materiálů.

TopList