Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ÚVODNÍ SLOVO
• Stručně o stránkách: Dovolte mi, abych Vás přivítal na železničně-modelářských stránkách TRAINMANIA. Jejich vznik se datuje ke dni 17.4.2001. Od té doby až do dnešního dne prodělaly několik úprav, oprav a grafických přestaveb, až došly do současné podoby. Z původního freehostingu se v létě roku 2005 přesunuly na hosting placený, který krom nezanedbatelně vyšší spolehlivosti nabízí více prostoru, neboť stránky začaly být postupem času poněkud "nenasytné" a původních 50 MB přestalo dostačovat. V únoru roku 2007 byla zaregistrována nynější doména www.trainamnia.info.

Velký dík patří kamarádovi Milovi. Díky jemu se na stránkách objevují příspěvky o modelech, s nimiž bych sám nikdy do styku nepřišel.

• Stručně o mně: Železničnímu modelářství se věnuji již od svých dětských let, ještě na základní škole, v druhé polovině 80. let, jsem začal stavět první kolejiště. Tenkrát trhu kralovali výrobci z NDR, z těch nejdůležitějších to byli BerlinerTTBahnen a Vero. S tím jsem si vystačil přibližně do 16 let. Pak jsem chytil do ruky kytaru a modely šly stranou. Když mi v roce 1997 opět přišly pod ruku, NDR již neexistovala a s ní zmizely v propadlišti dějin i některé firmy, nebo alespoň jejich názvy. Profilové kolejivo se stalo běžnou věcí a pilinové posypy s molitanovými a permanentně opadávajícími listnáči přestaly vyhovovat modelářským nárokům konce druhého tisíciletí. Z BerlinerTTBahnen se stal Tillig, ceny modelů se několikanásobně zvedly a sortiment v obchodech se (naštěstí) rozšířil. Já se znovu vracel do starých kolejí (vlastně do nových, plechové U-kolejivo jsem opustil ) a započalo pomalu budování mé nové modelářské "kariéry", jejíž průběh nyní můžete sledovat právě zde.

• Stručně o obsahu: V "popisu práce" tohoto webu je prezentace mých modelářských počinů, tedy stavby kolejiště a diorámat. Snažím se také poskytnout ostatním své poznatky a nápady, které jsou v podobě recenzí a návodů k nalezení v sekcích Články a Udělátka. Stojím si totiž za názorem, že dobré myšlenky, které mohou být ostatním užitečné a mohou jim pomoci, se potřebným mají dát k dispozici. Vycházím částečně ze svých zkušeností, kdy mi materiály poskytnuté některými z kolegů modelářů pomohly vyřešit vlastní problémy v modelářských začátcích plných otázek a tápání.

Příspěvky, které svým charakterem nezapadnou do žádné z kategorií, jsou ukládány do sekce Zápisky. To se týká například méně významných zpráviček z dění na mém kolejišti, jako jsou návštěvy cizích vozidel, kolektivní jízdy, krátké zmínky o nových vozidlech a podobně.

Čas od času se zde objeví fotoreportáže z akcí, které jsem měl tu čest navštívit (nebo někdo ze známých). Ty jsou k nalezení (krom dalších věcí) v sekci Reportáže.

Abych ale nemluvil stále jen o modelech, musím zmínit i něco z reálu. Především je to část věnovaná trati 043 z Trutnova do Žacléře. Dnes už je bohužel nepoužívaná, jezdí se pouze v létě do Královce a dál do Polska. Jisté pokusy o oživení tu byly, ale neměly dlouhého trvání. Staniční budova chátrá, skladiště spadlo pod váhou mokrého sněhu a koleje zarůstají. Takový osud potkal nejednu vedlejší trať v naší vlasti. Je smutné, jak železnice, kdysi tak důležitá a vytížená, postupně upadá a méně důležité tratě jsou jedna po druhé rušeny. Po čase nám zbudou již jen fotografie z dob, kdy po kolejích ještě klapala kola a u přejezdů se ozývalo známé houkání, jako je tomu v sekci Historie, na níž najdete odkaz v sekci Trať 043.

Částečně i modelářům poslouží sekce Mechanismus, naplněná fotodokumentací nejrůznějších (nejen) železničních staveb a zařízení, která se dají dobře využít na modelových kolejištích.

• Stručně o duševním vlastnictví: Je mnoho lidí, kteří tuto problematiku neřeší. Něco na internetu najdou, vezmou, použijí. Bez svolení, bez udání zdroje či autora. Je to mnohdy tím, že o tom nemají ani ponětí. Netuší, tudíž to nedělají záměrně. Budiž. Ovšem neznalost neomlouvá. Další skupina lidí však ponětí má, ale taktéž to neřeší. Dělají to vědomě. V tom už záměr je. Je jim buď líno se zeptat, zda mohou dané prostředky použít, nebo mají pochybnosti o kladné odpovědi na svůj dotaz, proto raději jednají rovnou a bez svolení. Základem slušného chování je umět požádat, pokud mám o něco zájem. Musí se samozřejmě počítat i s tím, že člověk nepochodí. Samozřejmostí je sdělit přesně, pro jaké účely budou požadované materiály určeny. Je vskutku velký rozdíl v tom, jestli fotografii použije někdo jako pozadí pro svůj osobní neziskový web, nebo jako poutač na e-shopu, tedy komerčně. V tom druhém případě už se sluší nabídnout nějakou protihodnotu. Osobně nemám problém s poskytnutím fotografií, článků a dalších informací z tohoto webu pro další publikování. Jsem přístupný dohodě, ale i já mám své požadavky. Vždy trvám minimálně na uvedení zdroje jako aktivního odkazu. Nějaké zkušenosti mám, několik žádostí na mé výtvory již za dobu existence stránek dorazilo. Pokud by se jednalo o komerční záležitosti, pak je nutno počítat s tím, že očekávám odměnu za poskytnutá data. Přeci jenom nějakou námahu, čas a know-how si má práce vyžádala, tedy nevidím důvod, proč bych její výsledky poskytoval pro výdělečné účely zdarma. Opět nastupuje ke slovu dohoda. Ovšem nabídky typu „za fotky u mne máte 10% slevu“ odmítám. Stačí se jen trochu zamyslet a uvědomit si, že odměna podmíněná nákupem přeci nemusí být vždy odměnou. Je to jen obchodnický trik, který většina populace baští*. Člověk je naopak nucen vynaložit finanční prostředky, aby v podobě slevy odměnu vůbec získal. To mi nepřijde výhodné, především v případě, kdy nemám v plánu cokoliv nakupovat. Dále existují případy, kdy poberta vydává nedovoleně získaná data za svůj výtvor. Je to sice již extrém vyskytující se řidčeji, ale přeci se to děje. Stačí přitom opravdu málo. Mít v sobě špetku slušnosti, trochu svědomí a soudnosti. Vše je o domluvě a rozumní lidé se většinou domluví. Je nutno respektovat požadavky poskytující strany a pokud je to možné, snažit se prostřednictvím dialogu dojít k oboustranné spokojenosti.

Ještě pro pořádek: Zveřejněním odkazu na tento web nebo použití mých ikon pro linkování sem není nijak porušováno autorské právo. Naopak - poskytujete dalším lidem informace a umožňujete jim přístup k novým věcem. Proto tento web vzniknul. Není tedy nutno se mě ptát, zda můžete na svůj web vložit odkaz směřující na TRAINMANII. Lze použít textový odkaz i ikonu. Na druhou stranu nelze spoléhat na to, že pokud vy si umístíte k sobě můj link, učiním totéž i já. Je to jen vaše rozhodnutí a mě to k ničemu nezavazuje. Partnerské weby si pečlivě vybírám a jejich umístění u mě má vždy nějaké odůvodnění.

* Ruku na srdce, nejedete do supermarketu ve chvíli, kdy ve schránce naleznete leták s lákavými akčními cenami? Nenakupujete i věci, o které byste jinak ani koutkem oka nezavadili, protože je vůbec nepotřebujete? V tom je podstata věci. Lidé nenakupují, protože dané zboží potřebují, ale protože je levné, resp. „levné“.

• Stručný závěr: Ale dost už povídání. Myslím, že se každý zorientuje. Důležité bylo řečeno, ostatní určitě bez problému objevíte sami. Vyberte si odkaz a listujte obrázky, prohlížejte videa, čtěte články. Pokud budete mít cokoliv na srdci, napište vzkaz nebo e-mail. Doufám, že tu každý najde něco, co jej zaujme, a to bez ohledu na to, že jsou stránky zaměřeny především na tu "moji" modelovou velikost. Ano, drtivá většina příspěvků, které zde publikuji, je zaměřena na velikost TT. Ať už se jedná o prezentaci mých kolejišť, o galerie modelů nebo orecenze vozidel, téměř vše se týká právě měřítka 1:120. Mnohé záležitosti jsou u všech modelových velikostí stejné. Staňte se pravidelným návštěvníkem, aktualizace stránek probíhají pravidelně. Přeji mnoho radosti a příjemných chvil při brouzdání.

Michal

TopList